Mércores. 27.10.2021
El tiempo

Muxía puxo o broche final ao pioneiro II Circuíto Intercomarcal de Xadrez Rápido Deputación da Coruña

Muxía puxo o broche final ao pioneiro II Circuíto Intercomarcal de Xadrez Rápido Deputación da Coruña
72 xogadores participaron no Trofeo de Xadrez de Muxía que servía para pechar o II Circuito Provincial de Xadrez Rápido Deputación da Coruña 72 xogadores participaron no Trofeo de Xadrez de Muxía que servía para pechar o II Circuito Provincial de Xadrez Rápido Deputación da Coruña

En Muxía se coceu, e en Muxía se degustou. Coma se dunha boa fonte de percebes se tratase, o bo de Santi Pérez puido celebrar o peche do II Circuíto Intercomarcal de Xadrez Rápido Deputación da Coruña na súa casa. Un Circuíto que leva o adn muxián, do Club Xadrez Cabo Touriñán, sendo quen de convecer a toda unha Deputación e a 13 Concellos para acoller as diferentes probas desta pioneira experiencia que leva un deporte tan san como o xadrez por toda a provincia.

De maio a outubro o cadrez paseouse Oroso, Carballo, Arteixo, Zas, Val do Dubra, Cambre, Carnota, Dumbría, Cabana, Mazaricos, Malpica, Cerceda e Muxía. Foron máis de 300 os xogadores únicos e 950 en total, notando un bo aumento respecto de a 1a edición, cunha gran participación tanto en nivel como de diversos lugares, prácticamente de toda Galicia e de varias provincias máis Españolas cumprindo o obxectivo de promocionar o ajedrez, dar a coñecer os distintos concellos e facer algo de turismo.

Para a clausura muxiá, ademais de gozar do bo tempo e da boa comida de Muxía ao mediodía, preparáronse uns pinchos (mexillóns, tortilla, empanada, tartas…) gracias á colaboración de Froitas Fondo que regalou os 40kg de castañas para facer un magosto, e a Estrela Galicia e Disbelia (Trina).

O GM esteiran David Larino a dereita estivo intratable en Muxia O GM esteirán David Lariño, á dereita, estivo intratable en Muxia

Rematou o Circuito o pasado xoves 12 de outubro, co II Torneo Concello de Muxía, no que participaron 73 xogadores procedentes de varias partes de Galicia: Verín, Ourense, Vigo, Sanxenxo, Lugo, Padrón, Rianxo, Ribeira, Noia, Santiago, Ferrol, Coruña, Cambre, Arteixo, Carballo, Malpica, Zas, Mazaricos, Corcubión, Vimianzo e Muxía… Non estaba o gran favorito e o que xa era o virtual vencedor do circuíto, o GM Strikovic, e o GM David Lariño (do Xaquedrum) non desperidicou a ocasión para levar outro trofeo. 8 triunfos en 8 partidas para o intratable esteirán.

Por detrás quedaron o MI Diego Espiñeira (Padrón) e o MF Jose Sande (Ponferrada). O mellor local foi Jose Soneira, por diante do seu compañeiro, o tamén corcubionés no Cabo Touriñán, Ramón A. Franco.

Santi Perez e Jose Soneira do Club Xadrez Cabo Tourinan Santi Perez, o gran "culpable" da revolución provincial do xadrez, entregando o premio ao mellor local a Jose Soneira, ambos membros do Club Xadrez Cabo Touriñán

Clasificación general absoluta (7 mejores torneos):

Na clasificación xeral o GM Serbio Aleksa Strikovic quedou campión con 6 triunfos e un 2º posto, por diante do GM David Lariño, 2º con 5 triunfos e dous 2º postos sendo os claros dominadores do circuíto, 3º MF Fernando Sánchez.

• GM Aleksa Strikovic (Chantada)               170    puntos • GM David Lariño Nieto (Xaquedrum)     165       “ • MF Fernando Sánchez Aller (Rianxo)      131       “ • MI Diego Espiñeira González (Padrón)   115       “ • MI Arián González Pérez (L. orensano)   103      “ • MF Marcial García Carbó (Rianxo)           92       “ • MF Antonio Pazos Porta (Ferrolano)        91       “ • Walter López Rodríguez (Xaquedrum)     81       “ • Alfonso López González (Padrón)              74       “ • Carlos Casares Cabanas (C. Artes)             55       “ • Jesús Rodríguez Pérez (Marquiño)           54       “ • Eloy Sixto Puente (Padrón)                         47      “ • J. Carlos Francisco Rodríguez (Verín)      35      “ • Pablo Tubío Agrasar (Padrón)                    32      “ • Pablo Sánchez Quinteiro (Recatelo)          23      “

Clasificación por equipos (4 jugadores con más puntos)

• Escola Lugesa de xadrez – Xaquedrum          270 puntos • Club de ajedrez Escola Padrón – Golfiño       268 puntos

Clasificación sub-2000

• Iván Valeriano Fernández Vázquez (A. Bóveda)      83 puntos • Gumersindo Rocha Romaus (Capablanca)               82    “

Clasificación sub-1600

• Xulio del Prado Rodríguez (Padrón)        125 puntos • Javier M. Fariña Pérez (Malpica)              115      “

Clasificación Veteranos (+55 años)

• Manuel R. Arias Rodríguez (Clubexa)      135 puntos • Juan Carlos Siso Lale  (Clubexa)                78    “

Clasificación Femenina

• Paula Quintás Fernández (Xaquedrum)     160 puntos • Marta Quintás Fernández (Xaquedrum)    155       “

Clasificación sub-18

• Daniel González Eiris (Carballo)     108  puntos • Diego López González (Padrón)        82        “

Clasificación sub-16

• Antonio Mallo Penas (Algalia)        67 puntos • Tristán Alonso Rodríguez (Verín)  58    “

Clasificación sub-14

• Martín Mira Remuiñán (Carballo)    59 puntos • Sergio Castro Martínez (Carballo)     47     “

Clasificación sub-12

• Darío Lema Cacheiro (Cabo Touriñán)    66  puntos • Alejandro Rama Rodríguez (Arteixo)       60 puntos

Clasificación sub-10

• Breixo Longueira Alonso (Algalia)       88 puntos • Xoel Quintela García (Carballo)           64      “

Clasificación sub-8

• Roi Mira Remuiñán (Carballo)               141 puntos • Escarlata Alonso Rodríguez (Verín)       137   “  

Novas do Circuito

Máis novas

Fonte

comentarios